Dzisiaj chciałem Was zabrać Drodzy Czytelnicy do Dębicy. Znajduje się tutaj gdzieś na peryferiach miasta sporych rozmiarów park dworski w którym stoi dwór i lamus który pierwotnie pełnił rolę dworu wiele wieków temu. Jest również zarośnięty staw, kapliczka oraz kaplica pełniąca w latach powojennych funkcję garażu. Całości krajobrazu dopełnia płynąca nieopodal rzeka w kierunku której teren dworski opada stromą skarpą.

W XVI wieku na wysokim brzegu rzeki powstał pierwszy, otoczony wałem ziemnym mały dwór, zwany dziś lamusem, bo taką pełnił funkcję po wybudowaniu nowego dworu i przeprowadzce do niego właścicieli. W pierwszej połowie XIX wieku podczas Rabacji Galicyjskiej (1846 r) dwór został zniszczony, a jego ówcześni właściciele wymordowani. Na pozostałościach starego dworu pod koniec XIX wieku zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu nowy, murowany, piętrowy dwór pokryty dwuspadowym dachem. Na początku XX wieku dwór i 300 hektarowe gospodarstwo stały się własnością rodziny Balków. We dworze była bogata biblioteka i obrazy Van Dycka.
Zejście do piwnicy znajdującej sie pod lamusem :
Pomieszczenie na parterze, widać jeszcze ślady oryginalnego tynku...
Obiekt pozbawiony był przez dziesięciolecia jakiejkolwiek opieki i w tej w chwili jest ruderą z zawalonym dachem. Runął on około 2006 roku, ale na nikim nie zrobiło to wrażenia.
Nowszy dwór był nieco bardziej oddalony od rzeki. Wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Pod koniec II wojny światowej został spalony przez Sowietów. Po wojnie tereny podworskie zostały przejęte przez państwo. W latach 80 -tych XX wieku teren podworski został przejęty przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego (Peberol).
Po zlikwidowaniu w latach 90 Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego teren został rozdysponowany przez firmy, które prowadzą działalność gospodarczą. Dwór z kolei kupił przedsiębiorca z Częstochowy, który chciał otworzyć w nim przychodnię rehabilitacyjną. Niestety nie udało się mu dokończyć remontu.
Gdy właściciel zaniechał remontu i brakło ochrony obiekt uległ powolnej dewastacji. Ukradziono co wartościowsze rzeczy , okna powybijano i powyrywano.Na terenie przed budynkiem walają się sterty śmieci.
Niedokończony basen w piwnicach budynku :
Pozostałość stawu dworskiego :
Studnia na terenie parku, głęboka lecz brak w niej wody :
Kaplica dworska- w latach powojennych garaż a obecnie stoi opuszczona...
Maszt obok dworu, niestety nie wiem dla jakich celów został postawiony...
Kapliczka znajdująca się na terenie dworskim z 1909 roku. Głosi tak napis na cokole zamalowany kilkoma warstwami olejnej farby. To chyba najgorszy sposób w jaki można potraktować kamień z którego został wykonany. Matka Boża z Dzieciątkiem nie wiem czy również pochodzi z tego okresu,ciężko to stwierdzić. Według mnie wygląda na wykonaną z gipsu lub betonu no ale mogę się mylić.
malowniczy teren podworski :)
W okolicy natknąłem się na grzyby które pierwszy raz w życiu widziałem a były to purchawice olbrzymie. Są one jednym z największych na świecie gatunków grzybów. Młode, jeszcze białe grzyby są jadalne i rosną od sierpnia do października. Te które ja spotkałem były oczywiście już w stanie nie nadającym się do spożycia, co z resztą widać po kolorze.
- Największy okaz purchawicy olbrzymiej został znaleziony w Czechach – jego owocnik miał średnicę 219 cm. i ważył 21 kg. Purchawica olbrzymia wytwarza kalwacynę - nierozpuszczalny antybiotyk, który wykazuje skuteczne działanie bakteriobójcze i zwalcza niektóre rodzaje raka.
Źródła :
www.wiadomoscidebickie.pl
www.ziemiadebicka.pl
www.zamkomania.pl
www.ekologia.pl
Obiekt ciekawy ale w znacznej mierze... współczesny! Pustaki maksy i stropy systemu akermana (wiem bo sam mam takie w domu).
OdpowiedzUsuńAntena radiowa nadawczo odbiorcza - prawdopodobnie pod krótkofalówkę (widać ktoś przewidywał potrzebę jej zbudowania powiedzmy w latach 90-tych, a że budowa się ślamazarzyła to upowszechnił się Internet i krótkofalarstwo przeszło praktycznie do... lamusa) ewentualnie nasłuch odległych stacji (miłośnicy Radia Luxemburg ;) ) - trzeba by być na miejscu i zaobserwować przebieg instalacji - do jakich wnętrz prowadziły rury z kablami, czy była skrzynka przyłączeniowa itp. to wiele mówi o przeznaczeniu obiektu.