Mimo niezbyt sprzyjającej pogody postanowiłem wybrać się do ruin pewnej budowli. Zapytacie dlaczego jest niby taka tajemnicza ? Póki co nie udało mi się znaleźć praktycznie żadnych informacji o tym obiekcie. Wiem tylko że powstał w latach 30-stych XX wieku. Nie jest wpisany do rejestru zabytków i tak sobie powoli niszczeje...
Znajduje się w przysiółku Siciny należącym do Wróblika Szlacheckiego.
I tutaj rodzi się pytanie : czy był to młyn czy cegielnia, a może jednak tartak ? Za tym że był to młyn przemawia że została doprowadzona do niego woda kanałem z pobliskiej rzeki Tabor. Lecz również stoi tuż obok budynku wysoki komin jak zwykle kojarzy nam się z cegielniami.
Postaram się z czasem dotrzeć do literatury i rozwikłać zagadkę jakie było przeznaczenie tego budynku. Póki co przedstawiam Wam kilka zdjęć tego budynku zrobione w pewien śnieżny dzień w lutym bieżącego roku :)
Czyżby te tajemnicze tunele oraz komin przemawiały za tym że była tutaj cegielnia ? Na pewno w okolicy są złoża gliny gdyż w pobliskim Haczowie działała niegdyś cegielnia. a może był w tym budynku i młyn i mała cegielnia ? Z pewnością miejsce to jest owiane tajemnicą którą może kiedyś uda mi się rozwiązać :)
Fajna miejscówka! Nie wiedzieliśmy o niej. Szkoda tylko że niszczeje. Ale krajobraz idealny pod niejedną produkcję filmową ;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy
Mógł być i tartak i młyn i cegielnia w jednym - w Tarnowie był obiekt spełniający oba te kryteria (cegielnia i tartak). Tunele faktycznie jak ciągi powietrzne z cegielni. Po prostu trzeba sprawdzić teren wkoło - nie ma cegielni bez wyrobiska - jest wyrobisko - na pewno była cegielnia. Na pewno w odległości nie większej niż kilometr, ale najczęściej to było kilkadziesiąt do dwustu metrów.
OdpowiedzUsuńZa tartakiem mogą przemówić - np. fundamenty maszyn tnących i pochylnie do transportu bali drzewnych.
Za młynem napędy i fundamenty żarn.
Wysłałem zapytanie do Pana zajmującego się opisywaniem historii pobliskiego Haczowa. Twierdzi że w Haczowie właśnie była spora cegielnia w tym czasie więc ta nie miałaby racji bytu. Twierdzi że obiekt ten spełniał na przestrzeni lat funkcję młyna i tartaku. Lecz i on nie posiada za wiele informacji o nim, tym nie mniej postara się jako miejscowy pasjonat dotrzeć do takowych informacji.
UsuńJaka tajemnica? Wystarczyło zapytać okolicznych mieszkańców.
UsuńTata mówi, że na 100% był tam i tartak i młyn.
OdpowiedzUsuńObecność wysokiego komina oznacza,że był tam napęd parowy,podstawowy rodzaj napędu fabrycznego w tamtych czasach.
OdpowiedzUsuńGorzelnia?
OdpowiedzUsuńObok tego komina na pewno był tartak pamiętam, jak był czynny a cały plac gromadził dłużycę do przetarcia.
Usuń